האם יכולה להיות אלרגיה לנוצות ופוך?

חתול

נתחיל ראשית בהסבר מה זאת אלרגיה:

 אלרגיה זאת רגישות יתר של הגוף לחומרים שונים שבדרך כלל לא מזיקים.

זאת למעשה תגובת יתר לא רצונית של מערכת החיסון לחומרים – אנטיגנים שהגוף מזהה כמזיקים בטעות ומפעיל את מערכת החיסון כנגד אותם אנטיגנים שחודרים לגוף.

אנו נתמקד באלרגיה של שאיפה כמו אבק, אבקנים, עשן, אנטיגנים (חלבונים), ועוד. ישנם אלרגיות נוספות כמו אלרגיה למזון אולם הן פחות רלוונטיות לנושא.

תופעות האלרגיה הן בדרך כלל  אסטמה, נזלת אלרגית, מחלות עור, התעטשויות בלתי פוסקות, דמע בעיניים ועוד. תופעות אלרגיה אלו נעשו שכיחות בעשורים האחרונים.

השיפור באורח החיים המודרני, הפכו את הבתים "לחממה של אלרגנים" בשל מערכת סגורה של מיזוג אוויר, שטיחים מקיר לקיר ובכלל ריבוי כמות הרהיטים "קולטי האבק" בבית. כל אלה מהווים תנאי מחיה משופרים עבור קרדית אבק-הבית. ייצור זעיר המצוי בכלי הבית והוא למעשה הגורם העיקרי לתופעות האלרגיה.

מהי קרדית אבק הבית?

לרוב האלרגיה היא לקרדית אבק הבית
תכירו, קרדית אבק הבית (dust mite)
קרדית אבק-הבית, הוא יצור מקרוסקופי ממשפחת העכבישים.
הקרדית ניזונה מקשקשי עור אדם וקשקשי בעלי חיים.
הקרדיות מעדיפות תנאי מחייה חמים ולחים ומכיוון
שהן ניזונות מקשקשי עור, הן מצויות בעיקר במזרונים, כריות, שמיכות, מצעים, שטיחים, ריהוט מרופד, בגדים ולמעשה בכל מקום בו נושרים קשקשי עור, שכן זהו מזונה העיקרי של קרדית אבק הבית.

תכירו קרדית אבק הבית

מה הקשר בין קרדית אבק הבית לבין האלרגיה שלנו – הקרדית עצמה אינה גורמת לאלרגיה! אולם הקרדית היא קטנה והפרשותיה הן קטנות מאוד וקלות, ובקלות עולות לאוויר וחודרות לדרכי הנשימה, ובכך עלולות לגרום לאלרגיה. 

והנה התשובה מתחילה כאן למי שרוצה להגיע ישר לתכלס (האם יכולה להיות אלרגיה לנוצות ופוך) :

ואיך כל זה קשור לכלי המיטה שלנו? לשמיכה נוצות ופוך שלנו? לכרית נוצות ופוך שלנו? – זה מתקשר ככול הנראה מאמירת סבתא: "שפוך נוצות לא בריא לילדים קטנים"  וההסבר לכך הוא פשוט בעבר לא היה נהוג לנקות ולחטא את הפוך והנוצות כפי שנהוג היום לחטא אותם בטמפרטורה של 120 מעלות חום במשך חצי שעה.

אם בעבר היו נשארים על הנוצות והפוך שאריות לכלוך, ואנטיגנים מצופים חלבון שהיו עלולים לעורר את תופעת האלרגיה כיום כאמור לא יכולים להישאר אלרגנים על הנוצות והפוך בשל תהליך הסטרליזציה. כאמור הנוצות והפוך עוברים תהליך ניקוי וחיטוי בטמפרטורה של 120 מעלות חום במשך חצי שעה.

יחד עם זאת חשוב להזכיר שעלולה להיות אלרגיה לנוצה ופוך – חלק קטן מאוד מבין הסובלים מאלרגיה סובלים מאלרגיה לנוצה עצמה – זה אחוז מאוד קטן מהסובלים מאלרגיה ואחוז מזערי מכלל האוכלוסייה – אבל אפשרי. 

זה יחסית בסבירות נמוכה כי נוצה היא כמו שיער אדם וציפורן אדם – אם הם נקיים אזי הם לא יעוררו אלרגיה

לכן לסיום ההסבר, החשש מאלרגיה במוצרי נוצות ופוך של יצרנים מקומיים כמונו: פוך זהב וכמו יצרנים מקומיים נוספים כמו: אחים פריד ושמיכות אולגה הוא נמוך כי אנו היצרנים המקומיים מחויבים ללוות את הנוצות והפוך המגיע מחוץ לארץ  בתעודת בריאות לנוצות לגבי החיטוי והניקוי, תעודה שנבדקת על ידי וטרינר בנמל המקומי – אשדוד.

נוסיף שייתכן שגם מוצרים מיובאים מוגמרים ייתכן שלא מעוררים אלרגיה אולם הם לא עוברים בקרה של הווטרינר בנמל הכניסה לארץ, לכן קשה לדעת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Shopping Cart
דילוג לתוכן